Leading Manufacturer of alloy steel f22 rod, bar, filler wire, alloy 20 sheet, alloy 20 butt weld fittings, alloy steel t5 tubes, alloy steel f5 rod, bar, filler wire and slip on raised face flange from Mumbai.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 12 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | F22 |
| Type | Filler |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.6 mm |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Sheet | 20 |
| Shape | Square |
| Brand | Tubotech |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Material Grade | SS316 L |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Material Grade | SS316 L |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Material | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 166 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Type | tube |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 189 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Alloy steel |
| Shape | Round |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 Inch |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Flanges |
| Material | ss |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 189 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 12 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing | Box |
| Shape | Round |
| Type | Rod |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Type | Tube |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Hastelloy C276 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 600 mm |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B575 |
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Surface Finish | Black |
| Standard | ASME B16.9 |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | SCH 10 |
| Material Grade | ASTM A234 WPB |
| End Connection | Plain End |
| Bend Angle | 90 degree |
| Shape | Equal |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS 316 |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection | Socket Weld |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | ASME B16.11 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | P12 |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Plain End |
| Length | 6 Meters |
| Standard | ASTM |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Material | Molybdenum |
| Metal - Alloy | Molybdenum |
| Product Name | Strip |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Alloy Steel |
| Type | Bar |
| Grade | F91 |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 800 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B166 |
| Shape | Round |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Schedule | SCH 40 |
| Material grade | CS ASTM A105 |
| Type | Weldolet |
| Main run size | 1 inch |
| Product Type | Olets |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Alloy Steel |
| Connection | Welded |
| Outlet size | 1/2 inch |
| Size | 3/4 inch |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing | Box |
| Type | Bends |
| Material | Alloy steel |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Inlet Size | 3/4 inch |
| Outlet Size | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Type | Threaded |
| Pressure Rating | PN10 |
| Standard | ASME B16.11 |
| Usage | Plumbing |
| Surface Finish | Plain |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Fitting Type | Elbow |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 5 |
| End Type | Bevel End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Black |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Tee Type | Equal Tee |
| Schedule | SCH10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| End Preparation | Beveled |
| Surface Finish | Pickled |
| Manufacturing Method | Seamless |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Material | Alloy 20 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Nickel Alloy |
| Color | Gray |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Nickel Alloy |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50 |
| Material type | SS |
Minimum order quantity: 50 Piece
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India