Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer alloy steel pipe fittings, stainless steel 304 / 304l forged fittings, stainless steel 316 / 316l forged fittings, duplex steel uns s31803 forged fittings, 904l forged fittings and stainless steel 446 u bolts.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Standard | Alloys |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | SS316L |
| Size | 1/2" |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | SS316L |
| Size | 1/2" |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | DUPLEX |
| Size | 2" |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | 904L |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | 904L |
| Size | 1/2" |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 mm |
| Bolt Diameter | M4 (4 mm) |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automobiles |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 10mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 mm |
| Usage/Application | Automobiles |
| Shape | Round |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Fastener Type | Hastelloy B2 Fasteners |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Brand | Tubotech |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Nominal Nut Diameter | M2.5 (2.5 mm) |
| Material | SS/MS/Carbon Steel |
| Nut Type | Etching |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automobiles |
| Is It Customised | Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Steel Grade | SS304 L |
| Design | Honeycomb |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 3 inch |
| Grade | 316 |
| Length | 3 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Forged |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Tubotech |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 mm |
| Usage/Application | Automobiles |
| Shape | Round |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Steel Grade | SS304 L |
| Origin | Indian |
| Design | Honeycomb |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Black |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 3 inch |
| Length | 3 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Type | Seamless Stainless Steel Hot Rolled Tubes |
| Size | 1/2 inch |
| Brand | Tubotech |
| Material | Stainless Steel |
| Unit Pipe Length | 9 meter, 3 meter, 6 meter |
| Shape | Round and Rectangular |
₹ 430 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 3/4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Stainless Steel 304 Capillary Tube |
| Pipe Fluid | Chemical, Gas |
| Surface Finish | Finished Polished |
₹ 490 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 3/4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Type | Stainless Steel Capillary Tubes |
| Surface Finish | Finished Polished |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Type | Hot Rolled Tubes |
| Size | 3/4 inch |
| Brand | Tubotech |
| Material | Metal |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Shape | Round |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 3/4 inch |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Type | Stainless Steel 316 Capillary Tubes |
| Pipe Fluid | Gas |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 5 inch |
| Flange Types | Slip-On Flange |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Straight Union |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Tube Outer Size | 3 mm |
| Pressure Rating | 100 bar |
| Finish | Bright |
| Application | Process Control |
| Material | SS |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 20 inch |
| Flange Types | Slip-On Flange |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | ss |
| Type | Fitting |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/4 inch |
| Structure Type | Valve |
| Material | SS |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 59 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS316 |
| Size | 3/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| type | ss |
| Brand | Tubotech |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | ss |
| Product type | Barrel Nipple |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Hex Bolt |
| Diameter | 7 mm |
| Material Grade | 316 |
| Material | SS |
| Head Style | Hex Head |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 15 mm |
| Bend Angle | 90° |
| Radius | 1.5D |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection | Socket Weld |
| Surface Finish | GI Coated |
| Usage | Oil And Gas |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Hastelloy B2 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Coating | Self Finish |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size (Nominal Diameter) | M6 |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 8.8 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Finish / Coating | Zinc Plated |
| Standard | DIN 934 |
| Pack Type | Box |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 7000 Series |
| Grade Standard | AA 7075 |
| Application | Aerospace |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Temper | T651 |
| Sheet Size (W x L) | 2440x1220 mm (8x4 ft) |
| Make | Hindalco |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Application | Structural Members |
| Standard | ASTM B209 |
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India