Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel compression 90 deg elbow, hastelloy c276 pipes, alloy steel seamless pipe a335 p9, super duplex forged fittings, stainless steel 304 / 304l forged fittings and duplex steel uns s31803 forged fittings.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1/2 inch |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 3.2 mm |
| Nominal Size | 3 inch |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Anodized |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Brand | Tubotech |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Tubotech |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1 inch |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Color | Silver |
| Hollow Section | Circular |
| Surface Finish | Finished Polished |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Type | Seamless |
| Size | 3/4 inch |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Brand | Tubotech |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Tube Material | Silicone |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Tubotech |
| Type | 45 Mm Stainless Steel Surgical Tubes |
| Is It Sterilized | Sterilized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Tube Material | Silicone |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Tubotech |
| Type | Stainless Steel 304 Surgical Tubes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Tube Material | Silicone |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Tubotech |
| Type | Stainless Steel Surgical Tubes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Tube Material | Silicone |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Brass |
| Color | Black |
| Brand | Tubotech |
| Type | Surgical Stainless Steel Tube |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Part Type | Condenser Tubes |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Exchanger Type | Gasketed |
| Frame Type | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 340 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Usage/Application | Boiler |
| Size | 1/2 inch |
| Material Grade | A |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Tubotech |
| Type | Precision Tubes Fittings |
| Surface Finish | Finished Polished |
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | Jindal |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | P1 |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Plain End |
| Length | 6 Meters |
| Form | Round |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | P 2 |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Plain End |
| Length | 6 Meters |
| Form | Round |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | P5 |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Plain End |
| Length | 6 Meters |
| Form | Round |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| End Connection | Butt Weld |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Pharma, Food Process |
| Brand | TUBOTECH |
| Material | Stainless steel |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material Grade | SS 316 |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 46 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Tubotech |
| Delivery time | 1 week |
| Type | SS |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Male |
| Form | Elbow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | ss |
| Grade | 310 |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Material | ss |
| Grade | 317 |
| Shape | Round |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | ss |
| Grade | 316 |
| Packing | Box |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | ss |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hastelloy |
| Grade | C22 |
| Type | Pipe |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Product Name | Male Type |
| Std Packing | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Material | ss |
| Grade | 316 |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | ss |
| Grade | 304 |
| Type | Fitting |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Size | 1/2 inch |
| Alloy Rare Shape | Round |
| Product Code | 33 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Product Name | Branch Tee |
| Std Packing | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Material | SS |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Schedule | Sch 40 |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Grade | INCONEL |
| Material | Inconel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Connection | Male |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | ALL |
| Finishing | GOOD |
| Material Grade | ALL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| Schedule | Sch 40 |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | MONEL 400 |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | MONEL 400 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Inconel |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | INCONEL 625 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India