Our range of products include hastelloy c22 hex bolt & hex screws, hastelloy c276 seamless pipes, hastelloy c22 seamless tubes, hastelloy c22 hex bolt & hex screws, duplex steel uns s31803 plates and hastelloy c276 coil.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bolt Diameter | M5 (5 mm) |
| Nominal Length | 10 mm |
| Material | HASTELLOY C22 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Bolt Diameter | M4 (4 mm) |
| Nominal Length | 10 mm |
| Finish | Zinc Chromate |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Material | Carbon Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Material | Alloy Steel |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Material | Alloy Steel |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Bolt Diameter | M4 (4 mm) |
| Nominal Length | 8 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Tubotech |
| Shape | Square |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Brand | Tubotech |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Brand | Tubotech |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Coil |
| Brand | Tubotech |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Alloy Grade | C276 |
| Material Grade | SS304 L |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Length of Pipe | 3 m |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Product Type | Seamless |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter, 18 meter, 3 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Product Type | Hastelloy B3 Tubes |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 18 meter, 6 meter, 3 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Coated |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Nickel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Steel |
| Type | Nickel 201 Tube |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | yes |
| Product Type | Hastelloy B2 Tube |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Length of Pipe | 3 m |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Hastelloy C276 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 600 mm |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B575 |
| Form | Sheet |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | UNS S32205 |
| Thickness | 3 mm |
| Standards | ASTM A240 |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | No.1 |
| Corrosion Class | Duplex |
| Test Certificate | EN 10204 3.1 |
| Form | Plate |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 2205 |
| Thickness | 3 mm |
| Standards | ASTM A240 |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | No.1 |
| Corrosion Class | Duplex |
| Test Certificate | EN 10204 3.1 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Fitting Type | Reducer |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 5 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Series | Seamless |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/4 inch |
| Grade | Inconel 625 |
| Fitting Type | Elbow |
| Pressure Class | CL 150 |
| Schedule | SCH 40 |
| End Connection | Butt weld |
| Standard | ASME B16.9 |
| Elbow Angle | 90 deg |
| Surface Finish | Mill finish |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 in |
| Pressure Class | 300 |
| Material | CS ASTM A105 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Schedule | SCH 40 |
| Flange Type | Weld Neck |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | SCH 10 |
| Material Grade | ASTM A234 WPB |
| End Connection | Plain End |
| Bend Angle | 90 degree |
| Standard | ASTM |
| Shape | Equal |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| End Configuration | Male |
| Thread Type | BSP |
| Size | 1 inch |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 316L |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Outside Diameter | 14.7 mm |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Grade | AB1 |
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Standard | Astm |
| Material Grade | ALL GRADES |
| Size | ALL |
| Type | ALL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 6 m |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | HASTELLOY |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Product Type | Hastelloy X Tube |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Schedule | SCH 40 |
| Type | Weldolet |
| Product Type | Olets |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection | Welded |
| Outlet size | 1/2 inch |
| Size | 3/4 inch |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Polished |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Shape | Round |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Alloy Or Not | No |
| Stainless Steel Grades | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Stainless Steel Grades | 304 |
| Hastelloy Rare Shape | Round |
| Alloy Steel Grades | no |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 3 inch |
| Shape | Round |
| Type | Buttweld Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Seamless |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Single Piece Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | ss |
| Type | Flanges |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India