Pioneers in the industry, we offer 316 stainless steel pipe, stainless steel 304h flanges, hex head plug, 310 stainless steel sheet, stainless steel pipes and astm a53 grade b carbon steel seamless pipe from India.
₹ 299 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Length | 3 m |
| color | silver |
| material | ss |
| type | 316 Stainless Steel Pipe |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 10 inch |
| Flange Types | Slip-On Flange |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Grade | 310 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Pipe |
| Shape | Round |
| Size | 6M |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Grade | A53 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Circular |
| Type | Pipe |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| color | silver |
| grade | 304 And 304L |
| material | ss |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Brand | TUBOTECH |
| Material Grade | 316L |
| Size (Outer Diameter) | 21.3 mm (1/2 in) |
| Size | 1/2 inch |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Grade | 316L |
| Standard | ASTM A312 |
| Length | 6 meter (20 ft) |
| Unit Pipe Length | 3m |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Annealed & Pickled (AP) |
| Schedule | Sch 40S |
| End Finish | Plain End (PE) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS 304L |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection | Socket Weld |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 2" |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS304 |
| Connection | Welded |
| Standard | ASME B16.11 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Connection | Welded |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Diameter (mm) | M8 |
| Length (mm) | 25 |
| Thread Type | Full Thread |
| Property Class | A2-70 |
| Standard | DIN 933 |
| Finish | Self Finish |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
| Thickness | 2 mm |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm (18G) |
| Size | 2440x1220mm(8x4ft) |
| Temper | H32 |
| Form | Sheet |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B209 |
| Color | Silver |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | P9 |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Plain End |
| Standard | ASTM |
| Form | Round |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 inch |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Grade | 310 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 304 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Certification | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | ss |
| Grade | 316 |
| Type | Plate |
| shape | square |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hastelloy |
| Grade | C276 |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 4x8 ft |
| Plate Type | Inconel Plate |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Grade | 309 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Carbon steel |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Shape | Round |
| Material Grade | 304 |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Material Grade | 304 |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size | 4x8 ft |
| Plate Type | Inconel Plate |
| Steel Grade | 600 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size | 1.5 inch |
| Grade | GR 6 |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| SS Grade | SS 316 |
| Reducer Type | Concentric |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 5 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Standard | ASME B16.9 |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | 904l |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| End Connection | Butt Weld |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Application | Water Line |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Material | ss |
| Grade | 304 |
| Type | Fitting |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| material | ss |
| type | npt |
| package | box |
| usage | industry |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | ss |
| Packing | Box |
| Shape | Round |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | SS |
| Type | Fitting |
| Shape | Rouud |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS316 |
| Size | 3" |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | ss |
| Grade | 304 |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | SS |
| Grade | 310 |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Steel Grade | 420 |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ASTM |
| Certification | ROHS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 178 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 50 Kg
Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hastelloy |
| Grade | C22 |
| Type | Pipe |
| Packing | Box |
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India