Our product range includes a wide range of seamless stainless steel tube, sa 106 gr-c tubes, ss 304 2 inch threaded cap, ss 304 butt weld eccentric reducer, super duplex 31803 double threaded pipe and carbon steel elbow.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Metarial | SS |
| Type | Pipe |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | SA 106 |
| Type | SA 106 Gr-C Tubes |
| Length of Pipe | 6 m |
| Brand | Tubotech |
| Usage/Application | Boiler |
We Tubotech Alloys Inc is highly engaged in all types of Stainless steel and High Nickel products and we also deal in Pipe Fittings Flanges Fasteners and many more We also do major export in Saudi Arabia Qatar Oman Kuwait Bahrain USA Jordan Egypt and many more countries.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Type | Butt Weld |
| Thread Type | NPT |
| Standard | ASTM |
| Shape | Round |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Size | 1 inch |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Carbon Steel(CS) |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Orientation | Flat Top |
| Standard | ASME B16.9 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | 31803 |
| Nominal Diameter | 1/2 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASTM A790 |
| End Connection | Plain End |
| Surface Finish | Polished |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | Sch 40 |
| Elbow Type | Long Radius |
| Standard | ANSI B16.9 |
| Material Grade | ASTM A234 WPB |
| Surface Finish | Black |
| Manufacturing | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
| material | CARBON STEEL |
| type | carbon |
| package | box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Carbon Steel(CS) |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Polished |
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Alloy steel |
| Shape | Round |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India