Our product range includes a wide range of super duplex steel s32750 / s32760 sheet / plate, super duplex steel plate, super duplex steel uns s32750 sheets, ss super duplex 32760 bolts, duplex steel round bar and stainless steel 321 / 321h sheet / plate.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| color | silver |
| material | ss |
| type | Super Duplex Steel S32750 / S32760 Sheet / Plate |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 2205 |
| Thickness | 3 mm |
| Standards | ASTM A240 |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | Polished |
| Corrosion Class | Duplex |
| Form | Plate |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | S32750 |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | UNS S32760 |
| Diameter | M8 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Full Thread |
| Length | 25 mm |
₹ 219 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Size | 6m |
| Type | Bar |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Gauge | 14 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Automotive Industry |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Duplex Steel |
| Grade | s31803 |
| Type | Flanges |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Duplex Steel |
| Size | 18 |
| Type | Flanges |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Duplex Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Sheets |
| type | Duplex Steel 2205 / S31803 Perforated Sheet / Wire Mesh |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Nominal Diameter | 1/2 in |
| Pipe Type | Seamless |
| End Connection | Plain End |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Duplex Steel |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 15 mm |
| Schedule | Sch 10 |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Standard | ASME B16.5 |
| Facing Type | Raised Face |
| Bore Type | Matching Pipe |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel |
| Grade | 25 |
| Type | Fitting |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India