Offering you a complete choice of products which include incoloy 800 tubes, ss 304 forged fittings, stainless steel 304l forged fitting, inconel 825 pipes & tubes, stainless steel 316l square bar and inconel round bars.
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | Jindal |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS 304 |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection | Socket Weld |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 1/2 inch |
| Elbow Angle | 90 Deg |
| Standard | ASME B16.11 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS 304L |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection | Socket Weld |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 1/8 inch |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | ASME B16.11 |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316L |
| Side Width | 6 mm |
| Finish | Bright |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A276 |
| Production Type | Hot Rolled |
| Brand | Mukand |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Length | 3 meter |
| Size/Diameter | 6mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Inconel |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Length | 3 meter |
| Size/Diameter | 6mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Inconel |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | steel |
| Surface Finishing | smooth |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Inconel |
| Grade | 825 |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | Inconel 625 |
| Schedule | SCH 40 |
| End Connection | Butt weld |
| Standard | ASME B16.9 |
| Connection | Male |
| Surface Finish | Mill finish |
| Temperature Resistant | Yes |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Seamless |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Length | 3 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Brass |
Minimum order quantity: 50 Kg
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India