Our range of products include 316l stainless steel pipe, ss 304l pipe, stainless steel 310 seamless pipe, stainless steel 304/304l seamless tube, stainless steel surgical tube and copper nickel 70/30 pipes & tubes.
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size | 0.75 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | Tubotech |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Schedule | Schedule 10 |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pipe Length | 3 m |
| End Finish | Plain End |
| Standard | ASTM A312 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 310 |
| Size | 1/2 inch |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Mill Finished |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| grade | 304/304L Seamless Tube |
| material | ss |
| color | silver |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Tube Type | Drainage Tube |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Material | SS |
| Lumen Type | Single Lumen |
| Usage/Application | Clinical |
| Color | Silver |
| Is It Sterilized | Non Sterilized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 17-4 PH |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 299 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| type | 310 Stainless Steel Pipe |
| grade | 310 |
| color | silver |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Size | 3/4 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Form | Butt Weld |
| Size | 1 inch |
| Type | Welded |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Pressure Rating | SCH 10 |
| Schedule | Sch 10 |
| Single Piece Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 50 Piece
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India