Leading Manufacturer of aluminium alloy sheet 6061 25 mm thickness, aluminium alloy sheet 6061 125 mm thickness, jindal stainless steel sheets, hastelloy c276 sheets, nickel alloy pipe and duplex steel s31803 sheets from Mumbai.
₹ 540 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
₹ 640 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Alloy Grade | C276 |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Sheet |
| Material | ss |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 |
| Composition | Inconel 625 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Nickel Alloy |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | S31803 |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Plate Thickness | 3 mm |
| Plate Width | 1000 mm |
| Plate Length | 2000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Square |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 2440x1220mm(8x4ft) |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Temper | H32 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 5000 Series |
| Grade Standard | AA 5052 |
₹ 189 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.2 mm |
| Alloy | With Alloy |
| Material | Beryllium Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Plate |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 7000 Series |
| Grade Standard | AA 7075 |
| Application | High Strength Parts |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 7000 Series |
| Grade Standard | AA 7075 |
| Application | High Strength Parts |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 16 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 7000 Series |
| Grade Standard | AA 7075 |
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India