Pioneers in the industry, we offer nickel alloy plates sheets, inconel 600 sheet, hastelloy c22 pipe, duplex 31803 butt weld elbow, duplex 31803 butt weld pipe fittings and monel 400 hex nipple from India.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Grade | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
| Metarial | Nickel Alloy |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 256 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | INCONEL 600 |
| Shape | Square |
| Material | Inconel |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Sheet |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 15 mm (½ in) |
| Bend Angle | 45° |
| Material Grade | CS ASTM A234 WPB |
| Radius Type | Short Radius |
| Schedule | Sch 10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Polished |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Fitting Type | Elbow |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 5 |
| End Type | Bevel End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Thread Type | BSP |
| Shape | Hexagonal |
| Size | 1 inch |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Thread Size | 0.5 inch |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| SS Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 5 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Orientation | Flat Top |
| Standard | ASME B16.9 |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| SS Grade | SS 304L |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Bevel End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Size | 1/4 inch |
| Steel Grade | SS 304L |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Angle | 90 Degree |
| Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Pressure Class | Class 3000 |
| Material | CS ASTM A105 |
| Standard | ASME B16.11 |
| End Type | Socket Weld |
| Finish | Self Color |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Surface Finish | Painted |
| Standard | ASME B16.9 |
| Application | Water Line |
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | SCH 10 |
| Material Grade | ASTM A234 WPB |
| End Connection | Plain End |
| Bend Angle | 45 degree |
| Standard | ASTM |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Alloy | With Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Tensile Strength Mpa | Stainless Steel 904L Rods, Bars |
| Size | 6mm |
| Country of Origin | Made in India |
| grade | 904L Rods, Bars |
| color | silver |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Grade | S32205 |
| Shape | Round |
| Diameter | 6 mm |
| Finish | Bright |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A276 |
| Brand | Mukand |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 718 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B166 |
| Shape | Round |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Monel Grade | Monel 400 |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 3 inch |
| Grade | 825 |
| Material | Inconel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Size | 2 inch |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Yes |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hastelloy |
| Grade | C22 |
| Shape | Round |
| Type | Pipe |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Rods |
| SHAPE | Round |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Outlet size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 40 |
| Material grade | CS ASTM A105 |
| Type | Weldolet |
| Product Type | Olets |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 1/2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection | Welded |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 14 SWG |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hastelloy |
| Grade | C276 |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 15 mm (½ in) |
| Bend Angle | 45° |
| Material Grade | Duplex Steel |
| Schedule | Sch 10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
| End Bevel | Plain End |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Inlet Size | 3/4 inch |
| Outlet Size | 1/2 inch |
| Material | Carbon Steel |
| End Type | Threaded |
| Pressure Rating | PN10 |
| Standard | ASME B16.11 |
| Usage | Plumbing |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Tee Type | Equal Tee |
| Schedule | SCH10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| End Preparation | Plain End |
| Surface Finish | Black |
| Manufacturing Method | Seamless |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Shape | Round |
| Size | 1 inch |
| Material Grade | Nickel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 49 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Stainless Steel Grades | Hex reducing |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50 kg |
| Type | Hex Reducing Coupling |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Tee Type | Equal Tee |
| Schedule | SCH10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| End Preparation | Plain End |
| Manufacturing Method | Seamless |
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India