We are a leading Manufacturer of monel 500 sheet, nickel alloy 201 sheet / plate, monel blind flanges, monel pipes and tubes, monel k500 tube and nickel alloy 201 buttweld fittings from Mumbai, India.
₹ 276 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material Grade | 500 |
| Usage/Application | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Monel |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Grade | 201 |
| Brand | TUBOTECH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Finish | Machined |
| End Connection | Butt Weld |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Monel 400 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | ERW |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B165 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 159 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Fitting |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Coated |
| Product Type | Monel K500 Tube |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Nickel Alloy |
| Fitting Type | Elbow |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Schedule | SCH 80 |
| Connection Type | Welded |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Long Radius |
| Connection | Butt Weld |
| Series | Seamless |
| Surface Finish | Mill Finish |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Reducer Type | Bushed Reducer |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Standard | ASME B16.9 |
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India