₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size (Diameter) | 12.7 mm (1/2 in) |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Form | Coil |
| Usage/Application | Oil Cooler Pipe |
| Type | Coil |
| Wall Thickness | 1.00 mm |
| Place Of Origin | Pan India |
| Length | 3.05 m (10 ft) |
| Unit Length | 6 m |
| Material Grade | DHP Copper |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS 304 |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection | Socket Weld |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 1/4 inch |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | ASME B16.11 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Diameter | 10mm |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Packging | Box |
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Bolt Diameter | M24 (24 mm) |
| Nominal Length | 75 mm |
| Thread Style | Half Threaded |
| Property Class | Grade 4.8 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Channel Type | L Type |
| Shape | Equal |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | AB2 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | AB2 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | AB1 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | AB1 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | AB1 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | AB1 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Form | Bars |
| Material | Aluminium Bronze |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS316 |
| Size | 2" |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 49 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS316 |
| Size | 2" |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Circles |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finishing | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50 kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| material | ss |
| package | box |
| type | adapter |
| usage | industrial |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Male |
| Form | Elbow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Tube Outer Size | 4 mm |
| Connection Type | Compression |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Thread Type | BSPT |
| Material | Brass |
| Application | Gas Line |
| Brass Type | Forged Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 2 inch |
| Size/Diameter | 1 inch |
₹ 47 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 Inch |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Media | Air |
| Country of origin | India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Brass |
| Shape | Round |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Plate |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| SS Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 5 |
| End Type | Bevel End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 8 SWG |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Alloy |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Size | 50x50 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Angle Type | Equal Angle |
| Length | 6 Meter |
| Finish | Mill Finish |
| Material Grade | SS 316 |
| Application | Structural |
| Type | Angles |
| Country of origin | India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 2 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 1/2 inch |
| Material Grade | ASTM A234 |
| Tee Type | Equal Tee |
| Schedule | SCH10 |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Product Type | Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Temperature Range | Stainless Steel Flat Bar |
| Grades DIN | Flat Bar |
| Grades AISI | Stainless Steel Flat Bar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Form | Rod |
| Brand | Hindalco |
| Purity | 99.9 % |
| Finish | Mill Finish |
| Diameter | 2 |
| MAterial | Zirconium Copper |
| Grade | C15000 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Type | Rod |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Female |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Material | ss |
| Testing Standard | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 12 SWG |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Copper Nickel |
| Grade | Copper Nickel 90/10 |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Thickness | 1mm |
| Temper | H (TD04) |
| Width | 300 mm |
| Shape | Square |
| Products type | Strip |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Inner Diameter | 5 mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India