Stainless Steel 316 Round Bar is made up of a stainless steel that is austenitic. The material has chromium, nickel and molybdenum in its composition. The molybdenum content makes the Stainless Steel 316 Round Bar products to be more corrosion resistant than the 304 grade of stainless steel.
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 7 mm |
| Length | 6 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 7 mm |
| Length | 6 Meter |
| Material Grade | UNS S32750 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Diameter | less than 5mm |
| Single Piece Length | 3 meter- 6meter |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Material Grade | 316 |
| Delivery Period | Immediately |
Minimum order quantity: 10 Kg
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India