Leading Manufacturer of titanium gr 5 plates, titanium gr 7 plates, titanium pipes tubes, beryllium copper bar, stainless steel 321 / 321h compression tube fittings and ss bw elbow fittings from Mumbai.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 5 |
| Plate Thickness | 3 mm |
| Plate Width | 1000 mm |
| Plate Length | 2000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 7 |
| Plate Thickness | 3 mm |
| Plate Width | 1000 mm |
| Plate Length | 2000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Color | silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B196 |
| Alloy Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Length | 1 meter |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Tube Fittings | Yes |
| End Connection | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Metarial | SS |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 58 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | SS BW Elbow Fittings |
| Brand | Tubotech |
| color | silver |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | steel |
| Surface Finishing | smooth |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Material | Titanium |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Monel |
| Type | Bar |
| Size | 6m |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Grade | Nickel Alloy Plate |
| Brand | Tubotech |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Orientation | Flat Top |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Pumping Line |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Hastelloy Grade | Hastelloy C22 |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Finish | Machined |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 in |
| Pressure Class | 150 |
| Material | CS ASTM A105 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Schedule | SCH 40 |
| Flange Type | Weld Neck |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Monel Grade | Monel 500 |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
| Surface Finish | Mill Finish |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Thread Standard | BSP |
| Nominal Diameter | 15 mm |
| Pipe Type | Seamless |
| End Type | Male Thread |
| Pipe Length | 0.3 m |
| Schedule | SCH 20 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Duplex 2205 |
| Flange Type | Weld Neck |
| Pressure Rating | 150 |
| Size | 1/2 in |
| Face Type | Raised Face |
| Standard | ASME B16.5 |
| Finish | Machined |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 5 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Material | Pure titanium |
| Condition | Hot rolled |
| Standard | ASTM B348 |
| Surface finish | Polished |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 5 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Material | Pure titanium |
| Condition | Hot rolled |
| Standard | ASTM B348 |
| Surface finish | Polished |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Fitting |
| Grade | 400 |
| Material | Monel |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Olets |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 2 inch |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Length | 5 mm |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Titanium |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Product Type | Olets |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Copper Nickel |
| Shape | Round |
| Packing | Box |
| Type | Fitting |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Flanges |
| Material | Nickel |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Size | 2 inch |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Product Type | Fasteners |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| End Configuration | Male x Male |
| Thread Type | BSP |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Material Grade | 304L |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Titanium |
| Grade | 1 |
| Packing | Box |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Nickel Alloy |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Alloy steel |
| Type | Buttweld Fittings |
| Packing | Box |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Monel |
| Type | Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
| Material | Alloy steel |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Titanium |
| Type | Fitting |
| Shape | Round |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Bar |
| Metarial | Molybdenum |
Minimum order quantity: 50 Kg
Krish Mehta (CEO)
Tubotech Alloys Inc
Ground Floor, 25 Plot No 74/80, Patra Chawl, Maruti Mandir Marg, Pathan 2nd Street, Girgaon, Durgadevi Udyan
Mumbai - 400004, Maharashtra, India